II Jastrzębskie Dyktando 2005

21 maja 2005r. w kinie Centrum w Jastrzębiu Zdroju zasiadło 788 osób do II Jastrzębskiego Dyktanda. Organizatorem był Wiceprezydent Miasta Krzysztof Gadowski, Chrześcijański Ruch Samorządowy, przy współpracy MOK w Jastrzębiu Zdroju, Ośrodka Działalności Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Jastrzębiu Zdroju, Młodzieżowej Rady Miasta oraz Komendy Hufca ZHP. Podobnie jak w pierwszej edycji honorowy patronat objęła Krystyna Bochenek, która czuwała nad wszystkim podczas dyktanda. W rozmowie z portalem JasNet powiedziała:

Krystyna Bochenek - Dyktando wypadło bardzo dobrze. Myślę, że jest to też wzór organizacji, ponieważ całe miasto jest zmobilizowane. Wszyscy naprawdę pracują na rzecz tego zdarzenia, które promuje język polski. I uczestnicy, i studenci, i przede wszystkim ci, którzy się zgłosili. 
JasNet - Walka o tytuły również była bardzo zacięta... 
Krystyna Bochenek - Tak. Bardzo. Do ostatniej kropli "rz"! (śmiech) 
JasNet - To znaczy, że poziom prac był bardzo wyrównany? 
Krystyna Bochenek - Nie było pracy bezbłędnej, ani takiej, która jednoznacznie wskazywałaby na mistrza. Poziom był bardzo wysoki. 
JasNet - A jaka cyfra określa najmniejszą ilość błędów? 
Krystyna Bochenek - To jest dobre pytanie! Jedenaście. Jednak my zwracamy tu uwagę na wszelkie szczegóły w rodzaju myślników. Tak więc wynik jest naprawdę bardzo dobry. 

Profesor Edward Polański, autor tekstów był również zadowolony z poziomu konkursu, czemu dał wyraz w rozmowie z portalem JasNet:

Edward Polański - Ja bardzo dużo jeżdżę po różnych miastach, więc mam porównanie. Powiem szczerze - i nie mówię tak w każdym miejscu - najwyższy poziom ortografii! Jeśli ta dziewczynka, która wygrała, w ubiegłym roku w Ogólnopolskim Dyktandzie była pierwsza, a tutaj, dopiero po dogrywce trzecia, to znaczy, że poziom jest naprawdę świetny! 
JasNet - I wszyscy zacięcie walczą... 
Edward Polański - W tych dogrywkach, które ja robiłem, nawet w telewizji, w "Zabawach językiem polskim" po dwóch wyrazach odpadają! A teraz miałem kłopot, czy mi nie braknie tych słów. Rewelacyjny poziom osób z czołówki! 
JasNet - Zdaje się, że mamy powody do dumy... 
Edward Polański - O, zdecydowanie! Cieszy to tym bardziej, że dziś myśli się, że ortografia nie jest ważna. Okazuje się jednak, że nie każda wypowiedź będzie bez tego prawidłowo zrozumiana. Są powody do radości! Bardzo wysoki, wspaniały poziom. 

Główny organizator Dyktanda, Krzysztof Gadowski nie krył radości z tak licznego uczestnictwa oraz pochlebnych opinii znakomitych gości.   

Laureaci II edycji:

Grupa młodsza

Mały Jastrzębski Mistrz Ortografii: Magdalena Lisicka - odtwarzacz DVD video z monitorem
I Mały Jastrzębski Wicemistrz Ortografii: Magdalena Wysocka - aparat fotograficzny
II Mały Jastrzębski Wicemistrz Ortografii: Maciej Bukała - rower

Mały Jastrzębski Mistrz Kaligrafii: Patrycja Leśnik - wielki słownik ortograficzny

Grupa starsza 

Jastrzębski Mistrz Ortografii: Aleksandra Borek - zestaw komputerowy
I Jastrzębski Wicemistrz Ortografii: Sabina Kończal - aparat fotograficzny
II Jastrzębski Wicemistrz Ortografii: Beata Tarasiewicz - wieża Hi-Fi

Jastrzębski Mistrz Kaligrafii: Jadwiga Kleps - wielki słownik ortograficzny

Pobierz tekst dla dorosłych (format PDF)

Pobierz tekst dla młodszej grupy (format PDF)

Pobierz zaproszenie (format PDF)

Zobacz galerię zdjęć